A 2018-as évben Hazánk egyik legkisebb borvidékének -a Somlói Borvidéknek- a termelői több, mint 70%-os szavazati hányaddal elfogadták, hogy a Borvidék ökológiai növényvédelmi rendszerben fogja a szőlőtermesztést folytatni. A Borvidék méretéből és tagoltságából adódóan ma sem a mennyiségi szőlőtermesztésre alkalmas borvidék, ezért a három területi egységből álló borvidék sikeres lehet a termés mennyiség csökkenés nélkül, egészségesebb alapanyagot előállító termelési módra való átállásban.
A Hegyközség termelői 2018. november 21.-én megszavazták, hogy egy négyéves képzés során a termelők elsajátíthatják az ökológiai termesztés elméleti és gyakorlati fortélyait. A képzés befejeztével a hegyközségi rendtartás részeként életbe lép a mindenkire érvényes ökológiai növényvédelem alkalmazása és a minősítő szervezetekkel történő tanúsítási, átállási időszak megkezdése. Mint általában, a Somlói borvidéken is vannak már követendő példák, néhány termelő már évek óta a fent említett módon műveli a szőlőskertjét, kis és nagy üzemméretben is. A nagyüzemi példa a Kreinbacher birtok, aki már 2008-tól a területeit ökológiai módszerekkel műveli, míg a kisebb birtokok közül a Somlói Apátsági birtok már tanúsítvánnyal rendelkező kis birtok, többen pedig már a termesztést ökológiai módon folytatják, már csak a tanúsítványt kell megszerezzék.
Az átállást segítő képzés szervezésére a Hegyközség a Biocont Magyarország Kft.-t, és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetet kérte fel. Az operatív feladatokat a Biocont Magyarország Kft magára vállalta: a képzési tematika felépítése, az előadók felkérése, a képzés során beállított demonstrációs kísérletek megszervezése és kivitelezése, az előadások moderálása tartozik a Cégünk vállalt feladatai közé. A Hegyközség biztosítja a képzés során az előadások helyszínét, az előadók tiszteletdíját, utazási költségeit, illetve a kommunikációs infrastruktúrát a Hegyközségi tagok felé.
A négyéves képzés során a termelők felkészülését segítendő mind elméleti, mind gyakorlati foglalkozásokat szervezünk, melyekről minden esetben felvétel készül, amit a résztvevő érdeklődők részére utólag elérhetővé teszünk. A szervezést érdekesebbé teszi, hogy ilyen képzést Hazánkban még nem szerveztek, így hasonló programból nem tudtunk már bevált elemeket átemelni. Ezért a program első évét véglegesítettük, amelynek a tapasztalatai alapján kívánjuk a további évek programját öszeállítani.
A megfelelő, komplex tudás és az ökológiai termesztéshez szükséges szemlélet kialakítása érdekében a meghívott előadók között találhatunk egyetemi előadókat, kormányhivatali szakembereket, tanúsító szervezetek képviselőit, az ökológiai növényvédelemben jártas termelőket, növényvédelmi szakirányítókat, illetve külföldi szakembereket is a környező országok elért eredményeit is bemutatva. Az idei évben összesen hat előadási napra terveztük a képzést, három alkalommal területbejárással egybekötve, két tanulmányúttal amelyek a Badacsonyi borvidék és a Villányi borvidék ökológiai termesztését hivatottak bemutatni. Az idei évben már két oktatási napot megtartottunk, több mint 40 fős részvétel mellett.
. Az alábbi linkeken a két képzési nap összefoglalóit olvashatják: